понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety inaczej żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą także za dekoracje. W większości wypadków takie sztachety plastikowe sadzi się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo wzrastają i silnie się zagęszczają. Co niemiara uroku maja również takie żywe ploty, jakie wiodą przez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek czy tez kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć także bujnie rozkwitają, jednak potrzebują również dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastykowe z Ełku zdołają być niezmiernie cienkie, choć należny je cyklicznie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий