среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce a także względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy balustrady z plastiku na plot i bramkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PCV z Kamiennej Góry używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na sztachetki PVC na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztachety z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorodnego układu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałeczków o nieproporcjonalnych zarysach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, żeby forma każdego następnego łączył się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий